Andrzej jest konsultantem branży nurkowej z tytułem magistra psychologii społecznej i psychologii bezpieczeństwa. Jego główne zainteresowania dotyczą ludzkiej wydajności w ekstremalnych środowiskach i tworzenia wysokowydajnych zespołów. Dotyczy to zagadnień związanych z zarządzaniem zespołem, przywództwem i wyciąganiem wniosków z codziennych działań w zmiennych warunkach. Andrzej posiada dyplom ukończenia studiów podyplomowych w zakresie archeologii podwodnej i zdobył doświadczenie na stanowisku specjalisty ds. bezpieczeństwa nurkowania w projektach naukowych.
Andrzej zaczął nurkować w 2003 roku i szybko zdał sobie sprawę, że od tego momentu stało się to ważną częścią jego życia. Pracował jako instruktor CCR i OC oraz manager centrów nurkowych w takich krajach jak Polska, Norwegia, Egipt i Chorwacja. Brał udział w podwodnych projektach archeologicznych, podwodnych pracach badawczych i projektach związanych z nurkowaniem technicznym.
Andrzej poznał Human Factors in Diving w 2018 roku po uczestnictwie w szkoleniu Essentials of Human Factors in Diving. Szybko zrozumiał, że wiedza i koncepcja czynników ludzkich w nurkowaniu obejmuje elementy których brakuje w programach szkoleniowych. Programy związane z czynnikami ludzkimi wypełniły tę lukę w nauczaniu nurkowania. Mając wykształcenie psychologiczne, zrozumiał, jak ważne jest wprowadzenie czynników ludzkich i umiejętności nietechnicznych do swojich zespołów i społeczności nurkowej. Andrzej napisał kilka artykułów opartych na wiedzy zdobytej podczas szkoleń związanych z czynnikami ludzkimi w nurkowaniu i własnych badań. Przetłumaczył również kilkadziesiąt artykułów na język polski. Andrzej prezentował koncepcje Human Factors w wielu centrach nurkowych i na konferencjach w Polsce, w tym Baltictech 2022. W 2021 roku był jednym z prelegentów na konferencji Human Factors in Diving. W 2024 roku Andrzej współpracował z Uniwerystetem Helsinskim w Finlandii jako jeden z instruktorów Finnsh Scientific Diving Academy, ucząc studentów i pracowników naukowych, metod nurkowania w celach naukowych - Scientific Diving oraz koncepcji Czynników ludzkich w nurkowaniu.
W 2022 roku Andrzej przetłumaczył i opublikował "Pod Ciśnieniem" - polskie wydanie książki Garetha Look'a - "Under Pressure”, podręcznika do czynników ludzkich w nurkowaniu. Od 2023 roku Andrzej jest Instruktorem Czynników Ludzkich w Nurkowaniu. Prowadzi szkolenia w języku polskim i angielskim. Kontynuuje również promocję Human Factors in Diving w Polsce.
Tytuł prezentacji: Niechlujny świat nurkowy - jak powstają warunki sprzyjające wypadkom.
Jak dochodzi do wypadków w nurkowaniu? Wypadki czy zdarzenia nie dzieją się same z siebie. Najczęstrzą i najłatwiejszą oraz najbardziej błędną odpowiedzią jest stwierdzenie - błąd człowieka. Błąd człowieka, nurka, instruktora, operatora w żaden sposób nie wyjaśnia w jakis sposób do wypadku doszło, jak wyciągnąć ze zdarzenia wnioski i lekcje oraz co zrobić aby do wypadków tego typu nie dochodziło w przyszłości. Powiedzenie że człowiek popełnił błąd jest tak samo prawdziwe i naturalne jak to że oddychamy. I do póki żyjemy i podejmujemy działania, będziemy popełniać błędy. A więc jak powstają warunki w których popełniamy błędy? Czy możemy w jakiś sposób im zapobiec? Czy możemy analizować wypadki do których już doszło i wyciągać z nich wnioski? Jeżeli nie to dlaczego nie? A jeżeli tak, to dlaczego się to nie dzieje lub dzieje w bardzo ograniczonym stopniu?
Więcej o wypadkach w nurkowaniu i jak do nich dochodzi dowiecie się na mojej prezentacji.