dr hab. inż. Piotr Dynowski

dr hab. inż. Piotr Dynowski
Doktor nauk biologicznych
dr hab. inż. Piotr Dynowski
Doktor nauk biologicznych

Zawodowo związany z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, Katedrą Geografii Społeczno-Ekonomicznej na stanowisku adiunkta; wcześniej z Katedrą Botaniki i Ochrony Przyrody. Od 2006 roku doktor nauk biologicznych, specjalność ekologia, od 2019 roku doktor habilitowany w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych, w dyscyplinie nauki o Ziemi i środowisku. Jego zainteresowania badawcze to ochrona przyrody, kartowanie zbiorowisk roślinnych lądowych i wodnych z wykorzystaniem technologii GPS i GIS, ocena stanu zachowania i potencjalnych zagrożeń siedlisk przyrodniczych i wykorzystanie badań podwodnych oraz oceny stanu ekologicznego jezior na potrzeby sporządzania planów ochrony i planów zadań ochronnych obszarów chronionych. Wykonawca i współautor kilkunastu projektów naukowych oraz badawczych. Współorganizator szkoleń, seminariów oraz konferencji naukowych i popularnonaukowych. Wieloletni instruktor płetwonurkowania, członek i przewodniczący Podkomisji Naukowej Komisji Działalności Podwodnej ZG PTTK (2013-2023), członek Polskiego Towarzystwa Geograficznego, kierownik Laboratorium Badań Podwodnych (UWM w Olsztynie), członek Rady Programowej jednego z największych projektów edukacyjnych ZHP „Harcerska Natura”. Pomysłodawca i współautor specjalizacji Płetwonurek ekolog PEK i MEK KDP CMAS.

Temat prezentacji: Podwodny monitoring społeczny i badania obywatelskie - dobre przykłady i doświadczenia z Europy, sytuacja i perspektywy w Polsce.

Konwencja UNESCO dotycząca ochrony światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego z 1972 r. powstała z połączenia dwóch odrębnych ruchów: pierwszego skupiającego się na ochronie obiektów kulturowych i drugiego zajmującego się ochroną przyrody. Zakłada, że dziedzictwo należy do całego społeczeństwa i należy je chronić, ale też udostępniać i edukować w tym zakresie szersze społeczeństwo.

Prezentacja traktuje o udziale płetwonurków zawodowo nie związanych z nauką, w monitoringu środowiska podwodnego, inwentaryzacjach podwodnych i podwodnych badaniach naukowych. Wyjaśniona zostanie terminologia podwodnego monitoringu społecznego i badań obywatelskich, na przykładach z Polski i ze świata. Omówione zostaną założenia ogólnopolskiego, ponadfederacyjnego systemu podwodnego monitoringu społecznego, nad którym od kilku lat pracują członkowie Fundacji Naukowe Badania
Podwodne, testując wybrane elementy systemu.

 

2024-11-24

Podwodny monitoring społeczny i badania obywatelskie - dobre przykłady i doświadczenia z Europy, sytuacja i perspektywy w Polsce
  • 16:00 - 16:50
  • 50 min
  • sala wykładowa 1
Zapraszamy do pobrania aplikacji mobilnej
  • Pobierz na Google Play
  • Pobierz na AppStore
Jeśli chcesz, możemy wysyłać Ci powiadomienia o nowościach na stronie. Wystarczy wyrazić zgodę na otrzymywanie powiadomień.