Temat prezentacji: Zaginiona Flota.
Mapowanie, Badania i Wizualizacja Szwedzkiej Marynarki Wojennej 1450–1850.
We Vrak Museum (Muzeum Wraków), zabieramy zwiedzających na głębokie nurkowanie wśród wraków i pozostałości w Morzu Bałtyckim. Osiągamy to poprzez prezentację wraków i artefaktów w formie cyfrowej. Zachowanie in situ i nowe metody tworzenia modeli 3D dają nam nowe możliwości edukowania i angażowania publiczności, z celem stworzenia magicznego doświadczenia poprzez wykorzystanie autentycznych obiektów.
W głębinach Bałtyku leży wiele dobrze zachowanych drewnianych wraków szwedzkich okrętów wojennych. Niektóre z nich zatonęły w wyniku walk lub wypadków, ale wiele z nich zostało celowo zatopionych w pobliżu portów lub jako fundamenty mostów i nabrzeży.
Program badawczy "Zaginiona Flota" mapuje, dokumentuje i bada szwedzką Marynarkę Wojenną z lat około 1450–1850. W tym okresie szwedzka marynarka składała się z żaglowców. Mamy informacje o ponad 950 statkach, z których wiele nadal spoczywa na dnie morza, jednak tylko niewielka liczba z nich została archeologicznie zbadana i udokumentowana. Obecnie statki są identyfikowane, badane i wizualizowane za pomocą metod archeologii morskiej oraz innych, wykorzystując zarówno źródła pisane, jak i znaleziska archeologiczne.
Vrak – Muzeum Wraków to nowe muzeum archeologii morskiej w Sztokholmie. Wystawy w Vrak zabierają odwiedzających w ekscytującą podróż w czasie. Będą mogli doświadczyć dramatycznych wydarzeń, które kryją się za wyjątkowym dziedzictwem kulturowym, zachowanym pod powierzchnią Morza Bałtyckiego.
Patrik Höglund jest koordynatorem ds. badań archeologii morskiej, a Marco Ali jest liderem projektu i archeologiem morskim w Vrak – Muzeum Wraków.